ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հաձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 18-ին հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության հետ՝ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ ՄըքԱլիսթերի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ ԱԺ-ում՝ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին՝ ընդգծելով այն փաստի կարեւորությունը, որ ՀՀ արտաքին քաղաքական վեկտորում շրջադարձային փոփոխություններ չեն կատարվել:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է փաստաթղթի վավերացման գործընթացի ավարտը մինչեւ 2019 թվականի Եվրոպական խորհդարանի ընտրությունները:
Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ազգային խորհրդարաններին հղված ծանրակշիռ եւ թիրախային ուղերձի կարեւորությունը՝ համաձայնագրի վավերացման հետ կապված անհարկի ուշացումներից խոսափելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի այն դրույթին, որը նոր խթան է Եվրոպական խորհրդարանի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ խորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման համար: Երկուստեք ընդգծվել է նոր մակարդակի խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափ ունենալու կարեւորությունը, որն ուղղված կլինի ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության խորհրդարանական բաղադրիչի ընդլայնմանը:
Խոսվել է նաեւ տարածաշրջանային զարգացումների մասին: «Ժողովրդավարությունը Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության կարեւոր գործոն է»,-նշել է Արմեն Աշոտյանը:

18 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял делегацию Европарламента во главе с председателем Постоянного комитета по иностранным делам Д.МакАлистером.
Приветствуя гостей в НС, А.Ашотян обратился к внутриполитическим процессам в Армении, подчеркнув важность факта, что внешнеполитический вектор РА не претерпел кардинальных изменений.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, А.Ашотян особо выделил важность завершения процесса ратификации документа до выборов Европарламента в 2019 г.
В этом русле председатель комиссии подчеркнул необходимость весомого и адресного обращения Европарламента к национальным парламентам – во избежание неоправданных задержек в ратификации Соглашения.
В ходе встречи стороны затронули также положение Соглашения, стимулирующее укрепление парламентского сотрудничества между Европарламентом и НС РА. Обоюдно подчеркнута важность формата нового уровня парламентского сотрудничества, направленного на расширение парламентского компонента сотрудничества ЕС и РА.